poniedziałek, 25 listopada 2013

Czym się bawią nasze dzieci?Napisanie tej notki przyszło mi do głowy, kiedy moja mama ruszyła z szyciem lalek. Zaczęło się bowiem od tego, że mimo ogromu zabawek ze sklepu moje młodsze rodzeństwo oczarowało się lalką uszytą dawno temu przeze mnie. Oczywiście była strasznie koślawa, ale z jakiegoś powodu dzieciaki ją pokochały. Okazało się, że pospolite zabawki już nie są takie fajne, może dlatego właśnie, że są pospolite o jednostajnej kolorystyce. A lalki mamy bywały i wesołe i mroczne. Zapotrzebowanie na alternatywne zabawki w rodzinie (wśród kuzynów i kuzynek) zrobiło się tak duże, że mama zaczęła szyć coraz więcej zabawek. Hitem okazała się być też ośmiornica robiona na szydełku, która przypominała dzieciakom potwora z Piratów z Karaibów. Któż by pomyślał, że to może być takie atrakcyjne?


Każde dziecko ma inne upodobania, co do zabawek, ale dzieci „rodziców w glanach” mają o tyle szerszy wybór, że owi rodzice nie boją się, że dziecko będzie zbyt  ponure jeśli pobawi się także czymś o ciemniejszej kolorystyce. Kiedy były modne Monstery Nastusi bardzo spodobały się ich podróbki, ponieważ miały z reguły gotyckie sukienki, a skoro były podróbkami – bardziej przypominały ludzką postać niż ich oryginalne odpowiedniki. Po za tym bywało, że bawiła się w czarownice albo jakiegoś pogromcę potworów. Na wszelki wypadek zawsze pytaliśmy się „Nastusiu, ale wiesz, że potworów tak naprawdę nie ma?”
Na co ona patrzyła się jak na głupków, mówiąc, to oczywiste, że ich nie ma. Nie wiem, czy jest to reguła, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko bawiąc się pluszowym potworem ma większe szanse się później go nie bać. Bo co to za straszny potwór, którego można ścisnąć, wziąć na herbatkę, a nawet wyprać w pralce?A czym bawią się Wasze dzieci? ;)


Lalka waldorfska mojej mamy :)

Szydełkowe nietoperki znalezione na DA

Szydełkowe cudeńka mojej mamy :)

Ostatnie dzieło mamy  - waldorfska Mała Mi :D


A może Wy też tworzycie zabawki dla dzieci? Chcecie się nimi pochwalić?
Czekamy na komentarze i wiadomości na facebooku :)

Ada :)